E-ticaret internet sitesi amasya web sitesi fiyatları anahtar teslimE-ticaret nasıl yapılır, e ticaret sitesi nasıl açılır, önemli noktalar nelerdir gibi farkındalık oluşturacak ve mağduriyetlerin önüne geçecek hizmet Wematek‘te! İnternet sitesinden satış yapmak istiyorsanız mutlaka bu yazımıza göz atmalısınız. Ücretsiz olarak sunacağımız bu yazımızdan sonra oluşacak farkındalığın sayesinde nasıl adım atacağınız konusunda daha bilinçli olacaksınız.

Özellikle E-ticaret internet sitesi konusunda Amasya’da önemli bir eksiklik bulunmaktadır. Bu bölgeye yaptığımız öncelikli girişimler sayesinde bölgenin Türkiye’ye açılması konusunda web sitesi desteği sunmaktayız.

 

E Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Bir kaç farklı yolu var.

 

Hazır E Ticaret Yazılımları / Siteleri Nedir?

Yerli ve yabancı bir çok firmanın hazırlamış olduğu, paket şeklinde sunulan hazır yazılımlar mevcut. Bu yazılımların genelinde uygulama, sizin alan adı (domain) satın aldıktan sonra ilgili firmaya bildirmeniz ile kurulum başlar ve gerçekleşir. Eğer ödeme sisteminiz olacaksa vergi levhası gibi evrakları iletmeniz ile bu işlemlerde gerçekleşir. Bu adımdan sonraki süreç siteye ürün ekleme, kategorileri ve resimleri, yazıları yapılandırma olarak ilerler. Logo ve tasarım seçenekleri de hazır olduğunda her şey hazırdır. Eğer standart tasarımları tercih ederseniz bu hazır yazılımların büyük bir çoğunluğunda 1-2 gün içerisinde e ticaret siteniz aktif olmaktadır. Yıllık ücretlendirilirler.

E-Ticaret Paketleri

E-ticaret paketlerinin özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırın. İşiniz için en uygun olan paket ile e-ticarete adım atın. 15 gün ücretsiz demo sağlıyoruz. Beğenirseniz sürpriz hediyeler ile size anında e-ticaret sitenizi teslim ediyoruz.

e-ticaret paketleri fiyatları

Özel Yazılım E Ticaret Yazılımları/Siteleri Nedir?

Yine yerli ve yabancı bir çok firma ile çalışarak kendinize özel e ticaret yazılımı hazırlatabilirsiniz. Herşeyi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bu bazı paket yazılımlarda mevcuttur. Ancak özel yazılım ihtiyacı nadir de olsa ürüne göre ve çalışma şekline göre bu hazır yazılımlarda olmayan özelliklerin ihtiyacı ile ortaya çıkmaktadır. Maliyet olarak değerlendirildiğinde ise tek seferde daha çok ücret ödenir, ancak ömür boyu kullanım hakkına sahip olacağınız bir yazılım elde etmiş olursunuz. Bu noktada daha mantıklı olan seçim ise genellikle hazır yazılımlardır. Daha detaylı inceleyelim.

 

E-Ticaret Sitesini Hazır Yazılım mı Yoksa Özel Yazılım İle Mi Açmalıyız?

Birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak genellikle en ideal seçimin hazır yazılımlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gelin şimdi madde madde karşılaştıralım

Sunucu, Bakım, Güncelleme ve Güvenlik İhtiyaçlarının Maliyetleri

Hazır yazılımlar bu konuda avantajlıdır. Senelik ücretler içerisinde tüm bu maliyetler dahil olduğu için başka herhangi bir firma ile bu konularda danışmanlık ve hizmet almanız gerekmez. Özel yazılımlarda bunların hepsi için alanında uzman firmalar bulmak, aylık veya senelik ücretler ödemek zorundasınız. Bunların hiç birini yapmadan da devam edebilirsiniz ancak bu oldukça büyük bir risk demektir.

Hazırlık ve Devreye Alma Süreçleri

Hazır yazılımlar bu konuda da avantajlıdır. Özel yazılımlar için proje hazırlanmalı, toplantılar olmalı ve ne istendiği konusunda firmaya yeterli sunum yapılmalıdır. Bu aşamada firmanın sizden talepleri oldukça fazladır. Görüşme trafiği ve istenen evrak & dokumanlar için hazırlık yapılmalıdır. Hazır yazılımlarda vergi levhası ve logonuz dışında böyle bir süreç genellikle geçerli değildir. Anında teslim anahtar teslim e ticaret sitesi ibaresi buradan gelmektedir.

Kargo, Ödeme, Pazar Yeri Sistemleri ve Diğer Özel Entegrasyon Seçenekleri

Hazır yazılımlar bu konuda da avantajlıdır. Halihazırda geliştirilmiş, ve geliştirilmesine devam eden sistemler belirli bir müşteri sayısına ulaştıktan sonra başlıktaki hizmeti veren diğer firmalar bu konuda bu firmalar için çözümler üretmektedir. Örneğin İdeasoft e ticaret sitesi açmak istediğinizde iyzico kredi kartı ödeme sistemi hazırdır. Fakat özel yazılımlarda iyzico için özel bir hazırlık ve yazılım yatırımı gerekmektedir.

Geliştirme, SEO ve Hız İhtiyaçları

Bu konuda da hazır yazılımlar avantajlıdır. Sizin 1 firmadan aylık 3-5 saatlik alacağınız destek yerine, aynı sistemi kullanan binlerce müşterisi için sabit bir ar-ge ekibi olan firmanın geliştirdiği yazılım elbette daha çabuk ve doğru çözümler sunacaktır. Burada Trendyol, Hepsiburada ve N11 gibi platformları referans almayınız. Ticari hacmi bu platformlara erişene kadar hiç bir firma bu platformlar gibi yatırımlar yapmak istemeyecektir öyle değil mi ? O halde doğru olan kendi ticari hacminize sahip firmaların tercihlerine odaklanmak.

Hiç mi avantajı yok özel yazılımların ? Elbette var. Ancak yukarıdaki karşılaştırmalardan da anlaşılacağı üzere hazır yazılımlar günlük iş temposunda ticaret yapan bir firmanın ya da kişinin işlerini kolaylaştıracak, hızlandıracak ve e-ticaret sitesinin hacmini büyütecek en doğru seçenektir. Özel yazılımlar büyük ölçekli şirketler için genellikle doğru tercihlerdir. Eğer kobi statüsünde yani küçük ya da orta ölçekli bir şirket iseniz en doğrusu hazır yazılımları tercih etmek olacaktır. Wematek Bilişim Yazılım Proje Destek Hizmetleri olarak sizin için en doğru tercihin yapılması konusunda kesinlikle sizin yanınızdayız ve sizi en doğru istikamete birlikte götüreceğiz.

Kararı Verdik, Siteyi Açıyoruz. Hazırlık Olarak Neler Yapılmalı?

Eğer an itibariyle seçiminizi yaptıysanız geriye kalan hazırlıklar. Bu aşamadan sonra hazır yazılım tercih edildiğini varsayarak madde madde yapılması gereken hazırlığı sıralayalım.

1. Hangi Ürünleri Satacağınıza Karar Verin.

Elbette internette satışını yapacağınız ürünlere karar vermelisiniz ve bunların hazırlıklarını yapmalısınız. Ancak ne sattığınızdan daha çok maliyet, fiyat ve araştırma sürecine odaklanmalısınız. Her ürününüzü zamanla daha detaylı yapacak olsanız da en başta pazar araştırması yaparak avantajlı ve dezavantajlı yönlerinizi bilmelisiniz. Burada uygun fiyat çıkmazına takılmamalısınız. Unutulmaması gereken en önemli konu, ülkemizde e ticarete olan yaklaşım sebebiyle güven veren politikalarınızı oluşturduktan sonra birbirine yakın fiyatlar arasında müşteriyi ikna edecek olan şeyin ürünün fiyatı değil firma profili olduğudur. Bu konuda daha detaylı bilgiyi uzmanlarımız size aktaracaktır. Sizi ziyaret etmekten ya da konuk etmekten memnuniyet duyarız.

2. Şirketiniz Yok İse Açın

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret kanunlarına göre herhangi bir yöntem ile satış yapmak istiyorsanız vergi mükellefi olmak durumundasınız. Sattığınız ürünlere fatura kesebilmek ve diğer hizmetleri alabilmek için firma ya da şirket olmalısınız.
İstisna: Hazırlık sürecinde bunu yapmanıza gerek yok. Satışa başlamadan önce hazır edilmesi yeterlidir.

3. Sektörel Araştırmalar Yapın

Sektörünüzün önde gelen markalarını/firmalarını araştırın. sürece nasıl girdiklerini öğrenin. Hikayelerini dinleyin. Başarının en büyük kaynağı araştırma, tecrübelerden istifade etme ve doğru kişilerle doğru zamanda çalışmaktır. Bunu doğru yapmış markaları ve firmaları araştırmaktan geri kalmayın, örnek almaktan çekinmeyin. Bu müşterilerinizin size olan yaklaşımını değiştirmeyecektir. Bu konudaki takıntılar için en güzel örnek, Türkiye’nin en büyük platformları (N11, Hepsiburada ve Trendol gibi) birbirleriyle oldukça büyük rekabet içindeler. Ancak birinde yenilikçi bir özellik çıktığında hemen diğerlerinin de bunu uygulamaya koyduğunu çok rahat gözlemleyebilirsiniz. O halde bu kadar büyük rekabetin içerisindeki e-ticaretin en büyük markalarının bu bakışı varken daha küçük hacimli firmaların bu kaygısı sizce halen yerinde bir kaygı mıdır?

4. Belli Bir Sermayeniz Olsun

E-Ticaret sitesi açmak sanıldığı kadar maliyetli bir süreç değildir. Ancak yeni bir işyeri açmak, yeni bir ofis tutmak ile benzer maliyetleri birlikte getirir. Örneğin bir dükkan açtığınızda tabelanızı yaptırırsınız, duyurular yapmak için broşürler bastırırsınız ve böyle benzer maliyetler ile mekanınızı cazip hale getirerek insanlara da duyurmaya çalışırsınız. Üstelik kısıtlı bir kitle için. Yeni bir e-ticaret girişiminde ise bu durum daha düşük maliyetler ile daha büyük kitlelere hitap edecek yatırımlar demektir. Kurumsal kimliğinizi hazırlamak, internet reklamları yapmak gibi maliyetleriniz aynı mekanınızda olduğu gibi zorunlu değildir, fakat ticaret yapılacak olan bir işletmede reklam ne kadar zaruri ise – eğer başka bir kanalı, kendi müşteri kitlesi ya da farklı bir çözümü yok ise – e ticaret sitesi için de en az o kadar zaruridir.

5. Gerekli Zamanı Ayırın

Biliyoruz hepimizin belirli bir yoğunluğu var. Ancak e ticaret sürecine dahil olduktan sonra bu maddelerde sıraladığımız hazırlıklar ve sonraki süreç için belirli bir vakit ayırmanız gerekiyor. Buna hazırlıklı olun.

6. Sürecin En Başından İtibaren Profesyonel Bir Danışmandan Hizmet Alın

Eğer kendi mevcudunuza bir profesyonel istihdam ederek bu hizmeti almayacaksanız mutlaka bir e-ticaret danışmanı ile anlaşın. Bu bir kişi ya da firma olabilir. Önemli olan profesyonelliği ve yetkinliğidir. Geçmişi, eğitimi ve tecrübeleri ile buna kolaylıkla karar verebilirsiniz. Bu hizmetin karşılığı oldukça büyük kazançlarla size dönecektir.

7. Reklam ve Pazarlama Hazırlıklarına Başlayın

4. madde de bir kısmından bahsettiğimiz bu hazırlıklar maddi anlamda ve vakit anlamında yorucu maliyetler değildir. Özellikle internet reklamlarının bu konudaki marifetleri klasik pazarlama yöntemlerine göre 90% daha isabetli ve 90% daha az maliyetlidir. Google Reklamları Türkiye’de farkındalık seviyesi yüksek olan reklam türüdür ve en kısa yoldan kazanca dönüştürme yöntemidir.

8. Müşteri Destek Hattı Hazırlığını Yapın

Bir e-ticaret sitesi açacaksanız her şeyden önce en önemli konu müşteri desteğidir. Müşteriler onlarca sorular sorar, 1 kez satın alırlar. Ancak farkında olunması gereken konu şudur, ürününüz hakkında ürün sayfasında yeterli bilgiye yer verirseniz, zamanla gelen soruları not edip bu açıklamaları zenginleştirirseniz ve resimleri de yeterli oranda tutarsanız bu müşteri destek hattı sandığınızdan daha az mesai harcayan, daha çok müşteri memnuniyetine odaklanan bir merkez haline gelmektedir.

9. Kargo Anlaşmalarınızı Yapın

Aylık gönderi adedinize göre kargo firmaları size anlaşma teklifi hazırlarlar. Sermayeniz ve reklam çalışmalarınızın öngörüsüne göre bir tahminde bulunabilir, kargo yetkililerine bunu iletebilirsiniz. Eğer bu konuda bir fikriniz yok ise e-ticaret danışmanı size gerekli çalışmayı yaparak bilgi verecektir.

10. Kurumsal Kimlik Öğelerinizi Hazırlatın

Tüm bu yatırımların doğru yerde iz bırakmasının en güzel yoludur. Markanızı ön planda tutun. Unutmayalım ki sattığınız ürünler, verdiğiniz hizmet eğer memnun ediyorsa bunun hanenize güven olarak yazılmasını sağlamak için insanlara kim olduğunuzu açıkça belirten, akıllarına kazıyan bir kimliğiniz olmalıdır. Doğru bir kurumsal kimlik sizi 1 değil, 100 adım ileriye götürür.

 

Özetle;

Kurumsal kimliğiniz her şeyinizdir. Asırlık şirketler buna 1800 lü yıllarda bile önem veren şirketlerdir. Her zaman maddi yatırımlar değil, insana yatırım yapanlar kazanmıştır. Bu yatırım doğru hizmet olduğu kadar marka bilinirliği sağlanmasından da geçmektedir. E-ticaret sizi tahmin edemeyeceğiniz noktalara götürebilir. Bu konuda tahmin edeceğinizden daha fazla bilgiyi size aktarmaktan, sizi şaşırtacak verileri sunmaktan gurur duyarız. Bizimle irtibata geçmek için herhangi bir şeyi satın alacak olmanız, bizden hizmet alacak olmanız şart değil. Bu konuda Amasya’da gönüllü hizmet veriyoruz. Şehrimizde bu alandaki profesyonellerin sayısı yetersiz, hatta yok denecek kadar azdır. Bunun sebep olacağı önyargılardan kurtulmanız için size ücretsiz e-ticaret danışmanlığı veriyoruz. Siz işinizi başlatana kadar yanınızdayız!

Profesyonel E-Ticaret Danışmanlığı Hizmetlerimiz İçin Bilgi ve Fiyat Almak Üzere Bizimle İrtibata Geçebilirsiniz.

 

E-Ticaret hizmeti verdiğimiz ve diğer hizmetlerimizi verdiğimiz müşterilerimizin yorumlarını Google üzerinden inceleyebilirsiniz.

Wematek
Destek ve İletişim

Hizmet ve Satış Hattı

Destek ve Yardım Makaleleri

Sosyal Medya