Donanım Nedir?

Kelime anlamı olarak donanım bir işin gerçekleştirilmesi için kullanılan alet edevatlar için kullanılan bir tabirdir. Bilgisayar için ise bu durum bilgisayarı meydana getiren tüm parçaların her birine denir. Ayrıca bilgisayara dışardan farklı amaçlarla kullanım için dahil edilen harici ekipmanlara da donanım denilmektedir.

Bilgisayar Donanımları

Bilgisayarın çalışması için zaruri olan ve opsiyonel olan donanımlar vardır.

Zaruri Donanımlar

 1. İşlemci
 2. Bellek (Ram)
 3. Anakart
 4. Ekran Kartı
 5. Hard disk
 6. Güç Kaynağı

Opsiyonel Donanımlar

 1. Klavye
 2. Mouse
 3. Monitör
 4. Kamera
 5. Yazıcı
 6. Hoparlör
 7. Ses Sistemi
 8. Kulaklık

Bu listeler elbette çoğaltılabilir. Ancak en çok bilinenler listede oldukları gibidir. Şimdi akla gelen ilk soru klavye, fare ve monitör neden zaruri donanımlar değil sorusu gelecektir doğal olarak. Bunlar kullanıma bağlı donanımlardır. İhtiyaca göre tercih edilmektedir. Örneğin işyerinde kullandığınız ağınızda bulunan bir sunucu bilgisayarı için bu 3 donanım gerekmeyebilir. Çünkü bu sunucuyu bir veri ve paylaşım sunucusu olarak kullandığımız için bir kabinet içerisinde çalışıyor olması ve ağa dahil olması yeterli olmaktadır. Gerektiğinde ona uzak masaüstü ile bağlanıp bu 3 donanımı da kendi bilgisayarımızdan kullanıyor oluruz. Dolayısıyla bu gibi durumların nadiren gerçekleştiği durumlarda sunucular bu 3 donanıma da sahip değildirler ve bu şekilde kabinet içerisinde muhafaza edilerek çalıştırılırlar.

En İyi Donanım Markaları Hangileridir?

Belki de sektörümüz ile alakalı en çok karıştırılan ya da yanlış bilinen konu budur. Bilgisayarı oluşturan temel donanımların markaları bellidir. Siz hangi marka bilgisayarı alırsanız alın onun işlemcisi Intel ya da Amd olmak zorundadır. Her ne kadar son günlerde Apple M1 ismini verdiği yeni işlemcisini tanıtarak bunu geçersiz kılmış olsa da halen Apple marka cihazlar haricinde tüm bilgisayarlarda halihazırda Intel ya da Amd işlemci olmak zorundadır. Bu durum masaüstü bilgisayarlar, sunucular, mini bilgisayarlar, notebooklar ve diğer tüm bilgisayar türleri için geçerlidir.

Bilgisayarda Marka Neyi Belirler ?

Bilgisayarı meydana getiren parçaların hepsi yalnızca bu donanımlar olmadığı için markalara düşen görev donanım uyumluluğunu sağlamak yani bu donanımları birbiri ile en iyi çalışan kombinasyonlarını türeterek bir araya getirmek. Ayrıca donanımların muhafaza edildiği kasaları yapmak, bunları son kullanıcının kullanımına hazır hale getirmek.

Donanım Uyumu Nasıl Belirlenir ?

Donanımların temel çalışma frekansları, yuva tipleri, işlemci – ekran kartı uyumu gibi parametreleri vardır. Üreticilerin sunduğu dokümanlar ile bu uyumluluk rahatlıkla tespit edilebilir. Elbette bunlar kağıt üzerinde, teoride geçerli olan bilgiler. Üreticilerin de öngöremediği istisnalar olmuştur. Bu gibi durumları da kullanıcıların geri bildirimlerini sağladığı internet üzerinde yayın yapan platformlardan elde etmekteyiz. Böylelikle teoride verilen bilgilerin doğruluğunu teyit etmek ile birlikte, son kullanıcıdan gelen performans testleri ile birlikte tahminlerimizi de daha sağlam temellere oturtmuş oluruz.

Wematek olarak donanım uyumluluğu konusunda bugüne kadar toplama bilgisayar olarak bilinen proje bazlı bilgisayar kurgulanması konusunda Amasya halkına yüzlerce bilgisayar hazırlamış bulunmaktayız. Bu konuda başarılı ekibimiz ile özellikle oyuncu topluluklarına hizmet vermekteyiz.

 

İşim İçin Hangi Donanımı/Bilgisayarı Tercih Etmeliyim?

Oyuncu arkadaşların ihtiyaçlarından bahsettik. Elbette bu uyumluluk ve doğru tercihler iş için de oldukça önemli. Aslında belirli bir marka belirli bir model üzerinde iş için daha uygun bilgisayar tespitini yapmak doğru olmaz. Çünkü işyerinde grafik tasarımı yapan biri ile yalnızca Excel – Word gibi programları kullanan birinin bilgisayar konusundaki tercihi aynı olmak zorunda değildir. Zorunda değildir çünkü grafik tasarımı daha güçlü donanımlar isterken diğer senaryoda daha standart donanımlar oldukça rahat gerekli işlemleri yapacaktır. Elbette daha güçlü donanımlar da kullanılabilir, ancak bu zorunluluk değildir.

Wematek olarak kullanacağınız bilgisayarlarınızda işinize en uygun bilgisayarı hazırlarken mutlaka teknik gereksinimlerinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurarak seçenekler sunuyoruz.

Wematek
Destek ve İletişim

Hizmet ve Satış Hattı

Destek ve Yardım Makaleleri

Sosyal Medya