En az iki cihazı birbirine bağlayan sistemlere ağ sistemleri denir. Genellikle işyerlerinde kullanılmaktadır. Dosya ve yazıcı paylaşımı en sık kullanım şeklidir. Birden fazla bilgisayarların ve yazıcılar başta olmak üzere cihazların bulunduğu yerlerde ağ sistemleri oldukça verimli çalışma ortamı sunmaktadır.

Ağ sistemleri basit ve gelişmiş olarak kurgulanabilir. Ağdaki sıradan bir bilgisayarın basit bir sunucu görevi üstlenmesiyle bir ağ oluşturulabileceği gibi, ihtiyaç durumuna göre özel bir sunucu hazırlanıp daha profesyonel ağ sistemleri oluşturulabilir. Burada önemli olan ihtiyacın ne olduğudur.

Ev Ağları

Evinizdeki bilgisayarları ve mobil cihazları genellikle ortak kaynak (modem, dsl bağlantısı) üzerinden internet erişimine açmak için kurgulanan ağlardır. Genellikle servis sağlayıcılar tarafından getirilen modemler bu vazifeyi doğal olarak görmektedir. Wifi bağlantısı üzerinden dahil olduğumuz ağda dosya paylaşımı gibi özellikler bilinçli olarak açılmadığı sürece kapalı olarak gelir, ağın temel amacı internet erişimidir. Bu tip bağlantılarda bilgisayarlar internete modemin ortak ip adresi üzerinden çıkmaktadır. Wematek olarak ev ağlarındaki temel ihtiyaçlarınıza yerinde destek vermekteyiz. Genellikle Wifi menzil genişletme, masaüstü bilgisayarlar için kablo ağı oluşturma gibi işlemlerde evlerinize daha sık hizmet vermekteyiz.

İş Ağları

İş yerlerinizdeki ağ sistemleri genellikle işyerinin büyüklüğü, kullanılan bilgisayar sayısı, kullanılan yazılımlar ve diğer tüm haberleşme ve güvenlik cihazları başta olmak üzere belirlenen ihtiyaçların durumuna göre hazırlanmaktadır. Burada önemli olan ağın ne için kullanılacağıdır. Dosya ve yazıcı paylaşımı başta olmak üzere işyerlerinde ağ sistemleri evlere göre daha aktif kullanılmaktadır. Muhasebe, satış ve lojistik gibi yazılımların kullanıldığı, veri depolaması ve yedeklemesi ihtiyacı olan işyerlerinde genellikle bir sunucu kurulmakta ve daha gelişmiş bir ağ kurgulanmaktadır. Wematek olarak bu noktada Amasya genelinde profesyonel hizmet vermekteyiz.

Güvenlik Sistemleri Ağları

Belki bu konuyu daha önce herhangi bir yerde duymadınız ya da ne olduğuna anlam veremediniz. Elbette güvenlik sistemleri de ağlara dahil olabilmektedir. Güvenlik kamerası sistemlerinin bulunduğu (IP Kameralar marifetiyle) ağlar çeşitli amaçlarla normal ağlara dahil edilebilmektedir. Örneğin işyerindeki güvenlik sisteminizi internet erişimine açarak işyerinde olmadığınız zamanlarda takip edebilmek amacıyla internete açmak isteyebilirsiniz. En basitinden böyle durumlarda işyerinizdeki mevcut internet altyapısının dahil olduğu ağa güvenlik sistemlerinizi de dahil etmeniz gerekmektedir.

Diğer bir senaryoda ise bir fabrika düşünecek olursak; CCTV odasında ve güvenlik nizamiyelerinde kameraların izlenmesi ihtiyacı var ise, bu kameraların network altyapısı üzerinden hızlı ve stabil bağlantı sağlanması için en ideal yol ağ sistemleri oluşturularak kurgulanmasıdır. Burada önemli olan nokta birden fazla istemci sisteme dahil olacağı için aynı altyapıda bir sunucunun bulunması ve ağın doğru yapılandırılmış olmasıdır.

 

Wematek ağ sistemleri konusunda profesyonel hizmetler vermektedir. Ev ve işyerlerinizde bilinen ve duyulanların aksine bir çok şeyin mümkün olduğu, bunun profesyonel kişiler tarafından yapılabileceği konusunda ufkunuzun genişlemesini istiyorsanız mutlaka bizi ziyaret edin. Fikir almak, destek almak, hizmet almak ve en önemlisi tanışmamıza vesile olacak olan ihtiyacınızı anlatmak için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilir, ofisimizde ziyarette bulunabilirsiniz.

Wematek
Destek ve İletişim

Hizmet ve Satış Hattı

Destek ve Yardım Makaleleri

Sosyal Medya